Intel-Техно Україна
Intel® ISEF – одна з найбільш широкомасштабних міжнародних освітніх ініціатив корпорації Intel. Конкурс існує вже понад 60 років.
Компанія Intel є головним спонсором останні 13 років. Intel ISEF збирає більш ніж півтори тисячі талановитих школярів з більш ніж 70-ти країн світу. Призовий фонд конкурсу складає понад 4 мільйони доларів.
Історія Intel ISEF
У 1921 році, журналіст Едвард Скриппс і зоолог із Каліфорнії Вільям Еммерсон Ріттер заснували громадську організацію Science Service, яка з 2008 року носить назвуSociety for Science & the Public, і по праву вважається однією з найбільш впливових громадських організацій на світі.
Їх основною метою було інформувати широку громадськість про останні досягнення науки. Проект фінансував Скриппс, а Ріттер став його першим науковим директором. Через рік після заснування Science Service почав видавати друковану газету Science Newsletter, яка дуже швидко переросла в справжній журнал і головне джерело наукових новин у США.
Незабаром в Science Serviceзапустили свій перший освітній проект Science Talent Search. Програма була покликана підтримувати і заохочувати найталановитіших школярів у їх наукових дослідженнях і розробках. За сімдесят років свого існування більше 3 тисяч студентів отримали стипендії у загальному розмірі понад $ 4 млн., а сім з них отримали Нобелівську премію.
Science Talent Search проходив на локальному рівні в кожному зі штатів, а потім кращі з кращих представляли свої проекти на національному фіналі. У 1958 році до американських школярам приєдналися молоді вчені з Канади, Японії та Німеччини, а конкурс отримав назву International Science and Engineering Fair (Міжнародна науково-технічна виставка).
Intel ISEF сьогодні
Щорічно Intel ISEF збирає десятки тисяч людей, серед яких півтори тисячі найкращих молодих вчених-фіналістів із різних країн світу, а також їхні вчителі, наукові керівники, вчені, які входять до складу журі і гості. Протягом тижня фіналісти розповідають про виконану роботу, результати власних спостережень та досліджень. А для заохочення найкращих серед найкращих передбачено призовий фонд, що складає більше 4 мільйонів доларів США, які можна отримати як іменні гранти на навчання, стипендії та премії, а також у вигляді призів.
Оцінювання відбувається як офіційними членами журі, так і представниками різноманітних компаній, що оголошують результати під час «Спеціального нагородження».
Цей захід охоплює величезну сферу сучасної науки – 18 категорій, що включають математичні, природничі та прикладні науки. Проекти можуть бути представлені учнями 9 – 12 класів загальноосвітніх шкіл.
Intel ISEF на міжнародному рівні це приблизно понад 1500 індивідуальних та командних проектів. Кожен проект оцінюють більше 600 членів журі, а також представники різноманітних компаній та установ. У кожній категорії визначається перше, друге, третє та четверте призові місця, які отримують премії $3,000, $1,500, $1,000 та $500 відповідно. Додатково на нагороди виділяється ще 2,5 мільйони доларів на гранти на навчання, літні школи, наукові подорожі, а також лабораторне устаткування від Intel, Science Service, Alcatel-Lucent та ще 80 інших академічних, корпоративних, спеціалізованих та державних установ – спонсорів. Троє найкращих отримують найвищу нагороду – $50,000 на навчання у провідних університетах США.
Судейська колегія – це 600 членів журі: науковців, професіоналів у певній галузі, інженерів. Всі вони мають відповідний науковий рівень (Ph.D або його еквівалент) у своїй галузі і не менше 6 років досвіду.
Фіналісти, журі, батьки, вчителі та громадськість стають головними учасниками цього видовищного заходу протягом тижня. Приблизно 4,000 учнів різних шкіл США та їхні вчителі відвідають цей конкурс. Додатково, може бути залучено до 50 кореспондентів з радіо, телебачення та газет. Про Intel ISEF щорічно виходить понад 150 різноманітних статей у газетах та журналах, а також близько 60 телевізійних передач, які дивляться більше 10 мільйонів глядачів по всьому світу. Intel ISEF проходить щорічно у різних містах США.
Україна вперше виступила повноправною країною-учасницею Intel ISEF з 2004 р., після афіліації національного конкурсу під назвою Intel Еко-Україна.